Skutečný význam D43 odhalen

Události kolem D43 (dříve R43) v nedávné době jakoby postrádaly logiku zdravého rozumu. Ale teprve nyní vše do sebe zapadlo a vyústilo v překvapivé zjištění.

Jak jsme informovali zde a zde, RNDr. Filip Chvátal Ph.D. (KDU-ČSL – Brno je boží) vytvořil materiál, ve kterém použil označení X43. Jak se ukazuje, nešlo o označení samotné trasy, ale o konspirační chybu tohoto druhořadého politika. Omylem tak prozradil, že úsek D43 vedený přes Brno kolem přehrady se má stát součástí dalších testů experimentálního hypersonického letadla vyvíjeného americkou NASA, označeného X43. Základní informace o tomto projektu zjistíte na Wikipedii nebo na YouTube.

Proletí se X43 nad přehradou? Zdroj: Wikipedia – odkaz výše.

Trasa D43 se má stát startovní a přistávací dráhou pro letoun X43 (podobně, jako úsek D46 mezi Vyškovem a Pustiměří a D1 mezi Měřínem a Velkým Meziříčím pro potřeby letounů české armády). Přitom rozhodující pro výběr byla právě blízkost Brněnské přehrady. Kromě vody, potřebné k chlazení pomocných agregátů, poslouží i pro nácvik nouzového přistání letounu na vodní hladině.

Tato spolupráce v rámci NATO se připravuje už delší dobu. K definitivní dohodě došlo při návštěvě Andreje Babiše u Donalda Trumpa. Nicméně v tomto kontextu musíme chápat i zásadní krok ministra dopravy za ANO, bude líp Dana Ťoka, když povolil na Brněnské přehradě plavidla se spalovacím motorem. Jinak by totiž bylo přistávání letounů X43 s dohořívajícím palivem tryskových motorů nelegální, což vždy korektní Američané vyloučili. Markéta Vaňková (ODS), primátorka města Brna, sice požadovala, aby testy probíhaly výhradně mimo letní sezónu, to však není vzhledem k nákladnosti projektu možné zaručit. Skutečnost, že může dojít ke zranění nebo usmrcení náhodných plavců není vyloučena, je to však ospravedlněno argumentem, že už samotné exhalace a emise z provozu na D43 budou mít na zdravotní stav obyvatel natolik devastující účinek se zkrácením jejich života, že několik plavců nemá v těchto číslech valný význam.

Nad obavami, stále dokola omílanými občanskými iniciativami a několika zakomplexovanými urbanisty, jasně zvítězila výhodnost tohoto projektu. Jednak se americká strana zavázala z jedné třetiny projekt financovat, což například pokryje téměř celé náklady na potřebnou leteckou infrastrukturu, jednak zapojit do projektu mnohé významné občany Jihomoravského kraje.

Prvním bude krajský zastupitel a starosta Kuřimi, Drago Sukalovský (STAN), který už dlouhou dobu systematicky pracuje na vhodném trasování D43 pod heslem „Kuřimi obchvat, Bystrci průtah!“. Má slíbeno, že bude první, kdo jako kopilot v letounu X43 překoná zvukovou bariéru rychlostí mach 5 nad územím Moravy. Bude to součástí jeho předvolebního PR, čímž NASA přispěje drobnou částkou na jeho kampaň.

Martin Maleček (rovněž STAN), náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro územní plánování, za svůj nekonfliktní přístup k této otázce a jako výše postavený politik poletí rychlostí mach 8.

Zvláštní pocty se dostane Janu Suchému, vyznavači adrenalinové politiky. Ta se například projevila tím, že pan Suchý veřejně napadá projekt předraženého hřiště na Kamechách, připravený tvrdou prací starosty Bystrce, pana Kratochvíla, přestože dobře ví, že se mu přezdívá Mlátička. Hlavním směrem adrenalinové politiky však je to, že pan Suchý prosazuje trasování D43 přes Bystrc v samotné Bystrci. Za to si vysloužil místo na sedadle druhého pilota při nácviku nouzového přistání X43 na přehradě. Má slíbeno, že si může do kabiny vzít šnorchl.

A na začátku zmíněný RNDr. Filip Chvátal Ph.D.? Ten bude pouze testovat katapultovací zařízení v nulové rychlosti s dopadem na nudistické pláži.

Jak vidíte, všechno do sebe dokonale zapadá. Této zprávě můžete věřit stejně, jako že je dnes 1. dubna 2019.

José Fa – King Ňůs

Napsat komentář