Tragikomedie – výběr ze tří stejných tras pro 43

Kraj se tvrdohlavě snaží realizovat průtah transevropské dopravní tepny středem Bystrce. Tvrdí, jak se takto zlepší dopravní situace v Brně, přitom bez obchvatu celého Brna odtud nezmizí jediné auto a jen přibude tranzitní doprava. Kraj i vedení Brna ignorují, že Bystrc je také součástí Brna!

Kraj se opírá o vadnou územní studii za neuvěřitelných cca 20 milionů. Tato vznikla pod vedením subjektu, který je vázán s developerem miliardového projektu u Kuřimi, a tedy těžko může být nestranný. Kraj odpírá informaci, ve kterých variantách studie byl v Bystrci simulován tunel a kdy ne. Tvrdí, že tato informace na kraji neexistuje a kraj není povinen ji mít. Za tohoto chaosu kraj bez opory ve věrohodných faktech tvrdí, jak bude průtah přes Bystrc dopravně výhodný a k lidem šetrný. Připomínky občanů, spolků a řada expertních posouzení, která upozorňují na zásadní vady a prokazují opak, zjevně pro kraj nic neznamenají.

Místo vzájemného posouzení dvou územních rezerv v platných ZÚR JMK, tedy variant Bystrcké a tzv. Optimalizované, se kraj rozhodl Optimalizovanou variantu, tak ji navrhl projektant, neposuzovat. Důvodem je evidentně obava, že při objektivním posouzení by obchvat celého Brna nepochybně vyšel s menším negativním dopadem než průtah Bystrcí. To se však zjevně některým nehodí. Šokující je také, že vedení města Brna hodilo Bystrc přes palubu a tento šlendrián kraje podporuje. Primátorka ve své odpovědi na petici za obchvat odpověděla tak nehorázně, že slovo „obchvat“ ani nepoužila!

Má se tedy uskutečnit nesmyslný výběr, kdy si krajští zastupitelé budou moci vybrat jen z trasy Bystrcké, Bystrcké nebo Bystrcké.

Takto by došlo ke znehodnocení Brněnské přehrady, zhoršení životních podmínek nás všech, a zřejmě i ke ztrátě přímého spojení mezi Bystrcí a Bosonohami (a dalšímu nežádoucímu zatížení Kohoutovic).

Místo toho, aby si Brno, stejně jako všechny rozumné obce, vybudovalo pro ochranu obyvatel před tranzitní dopravou obchvat celého města, budeme evropskou raritou a necháme si vybudovat průtah transevropské kamionové dopravy jednou z nejzelenějších městských částí. K tomu nemůžeme být lhostejní. Můžete i nadále vyjádřit svůj nesouhlas a podpořit snahy o nápravu.

Více zde: d43.cz/akce/muzete-se-pridat-k-e-petici/

a zde: d43.cz/akce/zachranme-rekreacni-zonu-u-brnenske-prehrady-darcovska-kampan/

Pavel Škarvada

Napsat komentář